Siste nytt og tanker fra daglig leder
Den siste tiden har det skjedd mye hos oss i YBBK. Derfor ønsker jeg som daglig leder å kommunisere utad til medlemsbasen, slik at dere alle kan få et innblikk i hvordan det har gått, nå som vi snart skal ta sommerferie og runde av sesongen.
Miljøplakaten
Onsdag 28. mai var en viktig dag for både meg og klubben. Denne dagen var det endelig klart for lansering av Miljøplakaten i Sandslihallen. Miljøplakaten er et av Louise Mohns hjerteprosjekter, og det føles godt å kunne realisere visjonene til person som virkelig bryr seg om bydelen vår.
Gjennom Miljøplakaten ønsker vi å fremme betydningen av voksenstyring for å skape et bedre og tryggere miljø for alle brukere av Sandslihallen. Vårt felles mål er at hallen skal være en trygg arena for alle som oppholder seg der. Derfor er det veldig kjekt å kunne samarbeide tettere med skolene (Aurdalslia, Skranevatnet og ISB) og med de andre idrettslagene (IL Gneist) som benytter anlegget. Jeg er personlig svært optimistisk med tanke på videre utvikling av dette prosjektet.
Louise sin dedikasjon til lokalmiljøet vårt er virkelig imponerende for meg. Jeg har ukentlige samtaler med henne, hvor jeg blir oppdatert på det siste som har skjedd rundt Miljøplakaten, og på de utallige andre prosjektene og planene hun jobber med. For meg er det inspirerende å se hvor mye tid, midler og krefter hun bruker på å løfte frem både oss, andre idrettslag og frivillige organisasjoner.
Det er også kjekt å se Emma, Norunn, Baste og Leander tre inn i rollen som ambassadører. De er flotte forbilder i klubben vår, og jeg er trygg på at de vil gjøre en utmerket jobb med å sørge for at alle i Sandslihallen har det bra. Deres rolle er hovedsakelig den samme som tidligere, og jeg håper de ikke føler noe stort press. De fire skal virke som en forlengelse av meg og trenerteamet vårt.
Deltakelse i turneringer
Onsdag var en travel dag for mange av våre medlemmer. Selv deltok jeg selvsagt i lanseringen av Miljøplakaten, men vi hadde også seks ulike lag som reiste til henholdsvis Gøteborg Basketball Festival og Pirates Cup.
U16-guttene våre har det siste året blitt trent av Nicholas Mellem Phillip. Etter min mening har Nicholas videreført det flotte lagfellesskapet guttene hadde med Karina Prestegård, og jeg har sett en veldig positiv utvikling i gruppen. De har vokst både som enkeltspillere og som lag. Det er tydelig at Nicholas sin progressive plan har gitt gode resultater, og guttene har fått større forståelse for hvordan de kan spille hverandre bedre. Derfor var jeg veldig spent på hvilken opplevelse laget ville sitte igjen med etter turen til Gøteborg Basketball Festival.
Etter samtaler med trener og foreldre er mitt inntrykk nå at de har hatt en fin tur som vil gi dem verdifulle erfaringer og motivasjon til videre utvikling over sommeren. Laget endte på tredjeplass i gruppespillet, noe som kvalifiserte dem til B-sluttspillet. Der slo de Bislet i sekstendedelsfinalen, men tapte i åttendedelsfinalen mot Kvarnby Basket.
G2009 - en fornøyd gjeng etter fine dager i Gøteborg. Foto: Elén Kaalsaas.
Pirates Cup
Våre J2009, G2011, G2012 og G2014 reiste til Kristiansand kl. 09.00 onsdag morgen. Hele reisefølget fylte en buss som kjørte den åtte timer lange veien ned E39. Slike turer er svært positive for klubbens samhold, da ungdommene blir bedre kjent med hverandre – både innenfor sine egne lag og på tvers av lagene. Jeg er veldig positiv til at vi fortsetter med slike tiltak i fremtiden, og jeg er takknemlig for trenerne og laglederne som engasjerer seg og gjør slike turer mulig.
Resultatmessig ble Pirates Cup en god erfaring for klubben. G2011 hadde litt utfordringer i puljespillet, men i B-sluttspillet tok de seg helt til finale mot Kirkevoll. Der vant de med 39–21. En bra prestasjon som jeg mener laget kan bygge videre på. Dette spesielt med tanke på at de spilte turneringen uten nøkkelspilleren Brage Høistad Ona som knakk hånden kun dager i forkant av turneringen.
G2012 var jeg veldig spent på, og de leverte over forventning. Etter å ha gått ubeseiret gjennom puljespillet, kun tapt i små mål mot Nesodden og Skødstrup, gikk de videre til semifinalen mot Frøya. Kampen endte med knapp seier til vår fordel. I finalen møtte de Vålerenga, som var for sterke, men det er tydelig at guttene har hatt en god utvikling under trener David Garcia Lopez.
G2014, ledet av Peter Bullock og Diana Steinberger, er en annen gruppe jeg var spent på. Med over 20 spillere på laget deltok de med to lag i 2013-serien i Pirates Cup. Begge lag gikk videre til kvartfinale, men møtte hverandre der. Seirende ut gikk "Ytrebygda Lakers," og de slo videre til finalen, hvor de dessverre tapte mot et sterkt Frøya-lag.
J2009 har virkelig imponert meg de siste fem månedene. Det er tydelig at trener Karoline Søvik Killingrød har gjort en fantastisk jobb. Ferdighetsnivået og intensiteten på jentene har økt betydelig. Derfor var jeg sikker på at de ville få en positiv opplevelse under turneringen. Det fikk de! De gikk nemlig ubeseiret gjennom hele turneringen og vant finalen suverent! En stor applaus til trener og spillere for innsatsen gjennom sesongen.
Noen ord fra Karoline - Denne sesongen har vi tatt store steg i en retning som viser at jentene har modnet noe enormt når det kommer til egen spilleforståelse, men også de viktige defensive og offensive spilleprinsippene vi ønsker å følge som et lag. Nå klarer vi å spille med en kollektiv intensitet i forsvar som gir oss mange fordeler i angrep hvor vi har hatt fokus på gode avslutninger og samspill. Det er tydelig at jentene har fått en selvtillit hvor flere bidrar på det offensive, og det er veldig kult å være vitne til!
En kan tydelig se fremskrittene i sesongens kamper hvor det er signifikant forskjell fra første og siste seriekamp. Jentenes innsats i Kristiansand Pirates cup ble en god avslutning på U16-sesongen hvor de klarer å spille på en måte som resulterer i et velfortjent gull. Det er en gøy og motivert jentegruppe vi har her i Ytrebygda, og det blir spennende å følge med på deres individuelle og kollektive utvikling.
En stor takk til de som hjelper oss
Jeg vil gjerne rette en stor takk til alle som har bidratt til å gjøre disse turneringene mulige for medlemmene våre. Som daglig leder er jeg godt klar over viktigheten av lagledere og foreldre som bidrar for å styrke klubbtilbudet. Slike turer er uten tvil en av sesongens høydepunkter og skaper minner for livet. Så tusen takk til alle dere som har vært med på å gjøre dette mulig!
Jenteprosjektet
YBBK har som mål å bli en av landets ledende klubber på jentesiden. Derfor har vi nå opprettet prosjektet "Fremtidens Jenter". I den forbindelse har engasjerte foreldre satt sammen en ressursgruppe som skal organisere og planlegge aktiviteter og arrangementer som styrker samhold og utvikling blant jentene i klubben vår. Styret har satt av 100 000 kr for å kickstarte aktiviteten.
Første arrangement er allerede gjennomført, da Wake Forest-spiller og landslagspiller Aurora Sørbye var på besøk for å lede skillstrening og et seminar der alle våre jenter var velkomne. Her ble jentene servert saft, frukt og pizza, samtidig som de fikk et innblikk i Auroras treningshverdag.
Ressursgruppen skal møtes igjen allerede tirsdag 3. juni kl. 19.00 for å planlegge videre aktiviteter. Ta gjerne kontakt hvis du ønsker å delta i denne ressursgruppen.
Klubbkolleksjon
Nå er endelig den nye og oppdaterte klubbkolleksjonen på plass. Med tiden vil vi potensielt legge til enda mer, men for nå fokuserer vi på å ferdigstille produksjonen av de nye draktene, som vi ønsker å ha klare til etter sommeren.
Trykk her for å finne kolleksjonen!
Sommeravslutning og treningstilbud for sommeren
Sommerferien nærmer seg, og i den anledningen ønsker vi å arrangere en klubbkveld. Dessverre har det vært utfordrende å finne et passende tidspunkt, men jeg håper å ha dato og påmelding klart i løpet av de neste to dagene.
I sommerferien vil jeg, sammen med trenere og foreldre, sørge for et treningstilbud for medlemsmassen vår. Om dette skjer via en treningsleir, åpne treninger eller åpen hall, er fortsatt under vurdering. Uansett er jeg på jakt etter foreldre som kan ta vaktopplæring og bidra med å åpne hallen i sommerferien. Det hadde vært supert hvis noen melder seg til meg.